Back to school - 12 sposobów na efektywną naukę !

    Witaj!
Rozpoczęcie roku szkolnego już na nami, pora zmierzyć się z tym semestrem by być z niego zadowolonym.Jako absolwentka liceum postanowiłam dać Ci kilka rad odnośnie nauki. Sama popełniałam wiele błędów i w tym poście uchronię Cię przed ich powieleniem. Oto kilka sposobów na efektywną naukę!


Dobre nastawienie
   Jest to banalna i oczywista rada, nie mniej jednak nie można jej pominąć. Jeżeli otwierasz książkę lub nawet wcześniej wmawiasz sobie ,że materiału jest za dużo, że masz za mało czasu i że nie dasz rady się nauczyć , to tego nie zrobisz. Nie mówię ,że masz z uśmiechem na twarzy zasiadać do nauki. Ale jeśli już otwierasz tą książkę to stawiaj sobie konkretny cel. Otwieram i czytam po to żeby się czegoś nauczyć. Żeby nie marnować czasu. Gwarantuję Ci ,że bez większych chęci i dobrego nastawienia nie dasz rady.


Szklanka wody przed nauką
   Jest to potwierdzony naukowo sposób na zwiększenie nawet o 30% Twojej koncentracji.Woda pobudza trawienie, a to pobudza krążenie, a to dotlenia mózg. Lepsze dotlenienie i ukrwienie , to lepsza praca. Jest to bardzo prosty sposób na lepszy efekt Twojej nauki.

Kolorowe zakreślacze
   Podkreślanie najważniejszych informacji to dobry sposób ,by nasz mózg lepiej przyswoił te wyróżnione przez nas fragmenty tekstu do zapamiętania. Co więcej później powracając do danych tematów mamy już podkreślone najistotniejsze części , więc jest to dodatkowy plus stosowania kolorowych zakreślaczy.


Przegląd materiału przed nauką
   Jest to również dobry patent. Przejrzeć pobieżnie dany temat tudzież kilka tematów możesz w każdym momencie. Później ucząc się jesteś już trochę obeznany i sama nauka idzie Ci dużo lepiej.
Guma do żucia
   Rzucie gumy o smaku mięty pieprzowej ku mojemu zaskoczeniu również może pomóc. Chodzi głównie o sam aromat owej mięty pieprzowej. Poprawia ona zdolności naszego umysłu.
   Dobrze jest również rzuć tę gumę zarówno podczas nauki jak i na sprawdzianie tudzież kartkówce ( jeżeli maszką możliwość). Wtedy działa to jak bodziec ułatwiający przypominanie sobie informacji ,ponieważ otoczenie na danym sprawdzianie jest podobne jak w momencie, gdy się uczyliśmy. Jeżeli już mowa o tym bodźcu , to nie musi być to koniecznie guma. Możesz również popsikać się perfumami w domu i później przed sprawdzianem, załóżyć pierścionek , każdy element, na który zwrócisz uwagę pomoże Ci przypomnieć informacje.Organizacja
   Organizacja jest bardzo ważnym elementem. Warto sobie tak rozplanować czas ,by starczyło nam go na najważniejsze czynności do wykonania. Musi znaleźć się czas na posiłek,na odpoczynek po szkole ale również na naukę. Nie wszystko na raz.
    Warto również zainwestować w kalendarz lub jeszcze fajniejszy gadżety typu planner. Wtedy zapisujesz wszystkie kartkówki, klasówki, zaliczenia, projekty i z pewnością o niczym nie zapomnisz. Takie detale bardzo ułatwiają organizację i naukę.
Nie na głodniaka!
   Jest to dosyć balana uwaga, ale lepiej zjeść , chwilę odpocząć i dopiero wtedy wciąć się za naukę, ponieważ później burczenie brzucha będzie Cię bardzo rozpraszało.


Przerwy
Nie wszystko na raz! Masz dużo materiału ? Podziel go sobie na tematy, jakieś nieduże części i rób sobie przerwy. Najlepiej ,żeby nie były to odstępy od nauki w których się rozleniwisz i zniechęcisz. Podczas przerwy możesz pójść na spacer, poczytać gazetę, wypić kawę, ale lepiej nie kłaść się wygodnie na kanapie przed telewizorem, wtedy tylko sobie zaszkodzisz.
Odpowiednie miejsce do nauki
   Wbrew pozorom miejsce do nauki jest również istotne. Jeżeli uczysz się przy biurku warto mieć tam porządek, tak by nic nie mogło Cię rozproszyć. Co więcej przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy. Jeżeli ćwiczysz matematykę to od razu przygotuj przyrządy niezbędne do tego przedmiotu. Jeżeli co chwila będziesz wstawać po coś, o czym zapomniałeś, to efekt Twojej pracy będzie dużo gorszy.


Notatki, mapy myśli
   Jest to dobry patent o ile umiesz go zastosować. Mówiąc " zrób notatki" nie mam na myśli " przepisz zdanie po zdaniu z książki". Chodzi  o najważniejsze informacje, schematy, skróty, obrazki, mapy myśli. Wszytko to, co Ci ułatwi naukę, zapamiętanie danego materiału. Na zrobienie tak zwanej mapy myśli trzeba poświęcić troche więcej czasu, ale naprawdę warto. Fiszki do nauki słówek również są nieco czasochłonne, dlatego są to opcje dla tych, którzy umieją rozporządzać czasem i nie zostawiają wszystkiego na ostatnią chwilę ;)
Zadania i  ćwiczenia
   Gdy już coś umiesz.. pora na praktykę! Matematyka, biologia, chemia, polski, angielski.. ze wszystkiego rób ćwiczenia. To szczególnie zaznaczam maturzystom. Bez dużej ilości ćwiczeń i zadań się nie obejdzie!

Wytłumacz innym
   Fajnym patentem jest wytłumaczenie mamie, tacie, bratu czy jakiejkolwiek osobie tego co się nauczyliście. W ten sposób utrwalacie informacje i wiecie, że naprawdę umiecie ;)

   Mam nadzieję ,że te rady pomogą Ci przebrnąć przez ten rok szkolny. Jedne są dosyć oczywiste inne już mniej, mam nadzieję ,że chociaż w pewnym stopniu Ci pomogłam.
Koniecznie napisz czy Twoim zdaniem ten post okazał się przydatny i pomocny.

Jeżeli chcesz być ze mną na bieżąco dodaj mnie na snapchacie:paciak17


17 komentarzy:

 1. Ja jestem uzależniony od gumy do żucia, nie umiem się skupić bez niej :D Świetne porady na pewno mi się przydadzą, podczas wkuwania na studiach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejszy jest chyba punkt z przerwami, nie nic gorszego niż przepracowanie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post. O tej gumie pierwsze słyszę (ps: w tamtym akapicie masz mała literówkę "masz taką" czy coś takiego), aczkolwiek teraz się bardziej nią zainteresuje.
  Woda jest mega skuteczna, zawsze bardzo pomaga, przerwy też są okej. Najłatwiej mi się uczy przy przepisywaniu i to może być dobry sposób. :))
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne porady. :) Zwłaszcza dla kogoś, kto nie wie jak zabrać się za naukę.

  mój blog :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post, na pewno każdemu przydadzą się takie rady! Ja używam kilka z nich i jestem zadowolona :D

  OdpowiedzUsuń
 6. To z tłumaczeniem to doskonała prawda. Sama stosuję tę metodę! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super zdjęcia !!!! I post również pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Tłumaczenie najlepszą metodą. Chociaż nastawienie też jest ważne !!!
  http://luksusowezycie.pl/

  OdpowiedzUsuń
 9. Genialne porady :D

  Pozdrawiam! :)
  http://angelikabien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo, że jestem absolwentką liceum, to wciąż korzystam z tych sposobów na studiach. I zgadzam się z nimi w 100%! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. W niektórych przypadkach bez ćwiczeń ani rusz. Czasami trzeba coś przećwiczyć w domu, by lepiej to zrozumieć :) Sama przekonałam się raz, że ćwiczenia bywają bardzo pomocne.
  Dobre nastawienie może zdziałać cuda - niejednokrotnie przekonałam się o tym na własnej skórze.
  Pozdrawiam
  Tutti
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 12. Choć okres nauki już za mną, to wiele tych rad sprawdziło się u mnie w okresie studiów :-)
  W wolnej chwili zapraszam do siebie:
  www.nkfn.pl - KLIK
  FB || INSTAGRAM ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. świetne rady na początek roku szkolnego! super zdjęcia! :) www.julliexy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Korzystam z kilku rad jakie tu przedstawiłaś! Świetny i przydatny post!
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  http://livetourevel.blogspot.com/2016/09/all-black-stylizacja-3.html

  OdpowiedzUsuń
 15. Na pewno skorzystam. Takie porady zawsze się przydadzą!
  >>Alicce-alice.blogspot.com<<

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Moda i zdrowe odżywianie , Blogger